“Camp Longmoor 2019” ehk Eesti noorte seiklus Suurbritannias

Maastikumudeli tegemine. Foto: Marten Karise

27. juunist 7. juulini viibisid 10 Harju, Tartu ja Tallinna maleva noort Suurbritannias Longmoori sõjaväebaasis, kus toimus “Camp Longmoor 2019”. Muljed laagrist pani kirja Sakala maleva noorteinstruktor Henri Paavo:

26. juunil kogunesid Harju malevas viis Tartu maleva noorkotkast, neli Harju ringkonna kodutütart ning üks Tallinna ringkonna kodutütar. Eesmärk ühine – seada end valmis põnevaks ning vahvaks seikluseks Suurbritannias. Enne lendu saareriiki tuli üle kontrollida varustus ja teha kergemad harjutused, et kõik läheks võimalikult ladusalt. 27. juuni varahommikul lennati läbi Helsingi Londonisse ja sealt viis buss edasi Longmoori sõjaväebaasi.

Seame end mõnusalt sisse ja läheb harjutamiseks!

Neljapäeva õhtul kohale jõudes majutati noored ja kaasas olnud kolm juhti kasarmutesse ning jagati kätte laagriks vajaminev varustus. Samal päeval jõudsid laagrialale ka esindused Lätist, Leedust ja Poolast.

Reedene ja laupäevane päev õpetati noortele Briti armees kasutatavat SA-80 relva. Põhjus lihtne, et laagris toimuvad lasketiiru laskmised kulgeksid võimalikult ohutult ja efektiivselt. Laupäeva õhtul tegid kõik välisriikide noored relvaeksami, mille kõik meie tublid noorkotkad ja kodutütred esimese korraga edukalt läbisid.

Laupäevase päeva jooksul saabusid kohalikud koolinoored ning sagimist ja elevust oli mitmekordselt rohkem. Sama päeva õhtul toimus esimene ametlik koosolek juhendajatele, et teha veel viimased olulisemad kooskõlastused pühapäevahommikul algavate treeningpäevade ja üldise laagrikorra osas.

Õppetöö alaku!

Pühapäevane õppepäev algas meie noortele kohe väga põneva teemaga, milleks oli linnalahing. Igal laagripäeval oli erinev teema ning iga päev oli jagatud erinevateks õppetundideks. Näiteks olid linnalahingu päeva tundide teemad vaatluspostid, meditsiin, hoonete puhastamine, granaadivise, hoonete kindlustamine ning rünnak hoonestatud alal.

Teisel ja kolmandal päeval said meie noorkotkad ja kodutütred oma laskeoskusi näidata. Esmaspäev algas vibulaskmise võistlusega, kus meie noorte tulemused olid väga kõrgest klassist. Järgmiseks said noored oma laskeasendeid ja täpsust proovida laskesimulaatoril, millele järgnes 50 m tiirulaskmine. Päev lõppes paintball’i markeritega taktikalise laskmisega.L

Teisipäeval liikumisime suurde lasketiiru, kus noored said täpsust lasta 100 ja 200 meetri tulejoonelt. Vastavalt tulemustele said noored ka endale täpsuslaskuri märgi teenida. Saame uhkust tunda, sest vähemalt Läti, Leedu ja Poola noortega võrreldes, said meie kümnest noorest lausa neli Marksman-nimelise tulemuse. See tähendab punktisummat 85-100 punkti vahel. Parimana sai Harju kodutütar Astrid Kiili 100 võimalikust punktist lausa 98, mis isegi kohalikud instruktorid ahhetama panid. Pärast tiirulaskmist oli võimalus meie noortel veel lasta pumppüssist lendavaid savitaldrikuid ning tutvuda ajalooliste ning tänapäeva Briti sõjaväe käsirelvade ja tehnikaga.

Kolmapäev oli eelmiste päevadega võrreldes vähem militaarsem. Korraldati erinevaid meeskonnatööharjutusi ja lõbusaid võistlusi. Noortel tuli suletud silmadega nööri abil kujundeid teha, varustust punktist A punkti B transportida nii, et maapinda ei puuduta. Lisaks veel teatevõistlus, kus võistkondade eesmärk oli kõrgeima torni ehitamine ja ronimisseinal oma ronimisoskuste näitamine. Oli üks vahva ja lõõgastav päev!

Laagri viimasel päeval viidi noored metsa, kus õpetati neile maastikumudelit ja 5 punkti käsku ette valmistama. Pärast planeerimise tundi tehti näkku maskeering ja õpiti jaoformatsioone ning tegutsemist vastasega kontakti korral. Kirsiks tordil harjutati läbi varitsuse tegemine koos paukmoonaga.

Sama päeva õhtul toimus pidulik laagri lõpetamine, kus jagati kätte auhinnad rohkem silmapaistnud noortele ning märgid ja tunnistused kõikidele laagris osalenutele.

Aeg puhkuseks

Reede hommikul pakkisime oma varustuse kokku ning liikusime tutvuma Suurbritannia ühe suurima ja vanima ajalooga Kuningliku Sõjaväeakadeemia Sandhursti võimaluste ning hoonetega. Tegemist oli väga uhke kompleksiga. Akadeemia giidide andmetel pole seal õppinud ühtegi eestlast, seega äkki leiab keegi meie noortest tulevikus sinna oma tee.
Reede õhtul ja terve laupäevase päeva uudistasime Londoni kesklinnas ja üritasime ära näha võimalikult palju vaatamisväärsusi.

Kogu selle kogemuse kokkuvõtteks tuleb öelda, et kõik noored, kes laagris osalesid, olid väga tublid ja andsid endast igas olukorras maksimumi. Ilmad soosisid meid, sest kõik päevad, väljaarvatud pühapäev, mis meil nii või naa tagasilendamiseks kulus, paistis päike ja olid ülimalt ilusad suveilmad.

Lisaks toon välja, et kõik kohalikud instruktorid ja kohalike koolide õpetajad Longmoori laagris olid väga toetavad ja sõbralikud. Instruktorid andsid tunde suure pühendumise ning väga positiivse energiaga. See oli laager, millest jääb eluks ajaks positiivne mälestus!

Laagris osalesid:

Tartu noorkotkad – Ralf Mägi, Kardo Tamm, Indrek Kuld, Tauno Katsan, Paap Pärtel Sepp
Harju kodutütred – Astrid Kiili, Ariel Regina Lumiste, Marie Vibeke Must, Berit Liivamaa
Tallinna kodutütar – Anu Alver
Juhendajad – Marleen Rootamm (Tallinna NK instruktor), Marten Karise (Tartu NK noortejuht), Henri Paavo (Sakala NK instruktor)